مواد لازم:

آرد

شکر سفید

شکر قهوه ای

پودر کاکائو

بیکینگ پودر

دارچین

شیر

پوره کدو حلوایی*

تخم مرغ

روغن

وانیل

2 پیمانه

12 پیمانه

1 پیمانه

13 پیمانه

2 قاشق چایخوری

1 قاشق چایخوری

1 پیمانه

1 و 12 پیمانه

3 عدد

13 پیمانه

 18 قاشق چایخوری

 

  

 

 *برای تهیه پوره کدو حلوایی، کدو حلوایی را می شوییم. قسمت بالای آن را جدا می کنیم. کدو حلوایی را دو نیمه کرده دانه هایش را خارج می کنیم. کدو را می توانیم با پوست یا بدون پوست بپزیم یا بخارپز کنیم. ولی بهتر است آن را به تکه های کوچک خرد کنیم بعد پخت را انجام دهیم. برای پختن کدو حلوایی، کدوها را داخل قابلمه ریخته کمی آب به آن اضافه کرده، حرارت را کم می کنیم تا به آرامی بپزد. بعد ازپخت، اگر هنوز آب زیادی کف قابلمه باقی مانده بود، شعله را بیشتر می کنیم تا آب اضافه تبخیر شود. اگر کدوها را با پوست پختیم، پس از پخت، گوشت کدو حلوایی را با قاشق از پوست جدا می کنیم. سپس کدوی پخته شده را کاملا له می کنیم (داخل خرد کن یا غذا ساز می ریزیم، می کوبیم یا ...).

طرز تهیه کیک کدو حلوایی شکلاتی:

آرد، پودر کاکائو، بیکینگ پودر و دارچین را با هم مخلوط می کنیم.

سفیده و زرده تخم مرغ ها را از هم جدا می کنیم. سفیده را با همزن برقی می زنیم تا پف کند . پس از 1 تا 2 دقیقه، 2 قاشق غذاخوری شکر سفید به آن اضافه می کنیم و مجددا برای 1 دقیقه می زنیم (شکر را اضافه می کنیم تا در مدتی که بقیه مراحل کار را انجام می دهیم  سفیده آب نیندازد).

پوره کدو، شکر قهوه ای و مابقی شکر سفید را با همزن برقی می زنیم. زرده ها و وانیل را اضافه می کنیم. شیر را اضافه کرده و در حد مخلوط شدن می زنیم. روغن را می ریزیم و این بار هم در حد مخلوط شدن با بقیه مواد با همزن می زنیم. مخلوط آرد را بتدریج اضافه کرده و با قاشق چوبی هم میزنیم. سفیده های زده شده را به موادمان افزوده و با حرکت دورانی قاشق مخلوط می کنیم. برای این کیک قالب 25 سانتی گرد مناسب است. کف قالب را کاغذ روغنی می اندازیم و دیواره ها را چرب می کنیم. خمیر را داخل قالب می ریزیم. اگر خمیر در قالب بطور یکنواخت پخش نشد، به آرامی و با قاشق چوبی فقط روی آن را کمی صاف می کنیم. در فر از قبل گرم شده، به مدت 55 تا 60 دقیقه با دمای 180 درجه سانتیگراد می پزیم.

 

مطالب مرتبط:

 

 

نوشتن دیدگاه

آشپزی سالم

 © نقل مطالب سايت تنها با ذکر منبع و لینک به (www.ashpazi-salem.ir) مجاز است.